This is Why Beef Jerky is So Expensive

You know the dilemma: You walk into a gas station and suddenly, you’re eye-fucking the beef jerky next to the sour gummy worms. Unfortunately, that $6.99 price tag for a 3 oz bag isn’t something you’re going to take lightly. 70 percent of the time, you end up walking away, grumbling and wondering why they charge so much for a tiny bag of dried up, mouth-watering meat.

Answer:

Jerky requires very lean cuts of meat (which is more expensive than pork or chicken), as fat causes the jerky to spoil faster. For example, a 30 g (approx. 1 oz) portion of meat contains 7 g of protein. When the meat is dehydrated, 15 g of water gets removed from the meat and the protein ratio doubles to 14 g of protein for every 30 g portion. This means that you can get a 1 lb slab of steak reduced to a few ounces. This high protein-per-serving ration, plus the labor, time, and (mostly) quality ingredients it takes to make a single bag of jerky leads to the high cost you see at the store.

Solution: Make your own beef jerky at home and experiment with spices tailored to your personal taste. That, or wait until it gets marked down at CVS.

H/T Wiki + Picthx Dried and True

More content

Products
OREO Is Closing The Year Strong With 9 New Products
OREO is closing out the year swinging. The brand just announced nine new product innovations rolling out between December 2025 and January 2026—on top of…
,
Eating Out
Taco Bell Brings Back Two Menu Items That’s Perfect For Garlic Lovers
Taco Bell just answered one of its loudest fan cravings. Starting December 18, the Cheesy Dipping Burritos are officially back nationwide. This time, they’re bringing…
,
Culture
McCormick Just Named Black Currant Its 2026 Flavor of the Year
McCormick just dropped its 2026 Flavor of the Year and accompanying Flavor Forecast, and this time, the spotlight belongs to Black Currant. The deeply hued…
,
Burger
We Deliver!

Enter your email address below and we'll deliver our top stories straight to your inbox